Точно підрахувати кількість людей, які страждають від варикозного розширення вен, не можна. Однак їх дуже багато, близько 50% від усіх людей у світі. Про особливості цього захворювання ми детально розповімо в нашій статті.
Що таке варикоз
Варикоз — це патологічна деформація судин нижніх кінцівок. Вона виникає при ослабленні венозних клапанів і порушенні кровообігу.
Ноги хворого виглядають погано — вени виступають над поверхнею шкіри, вони роздуті та деформовані. Також спостерігається гіперпігментація, тобто потемніння ділянок шкіри в місцях уражених вен. На запущених стадіях утворюються трофічні виразки — відкриті ранки, які дуже погано гояться.
Однак необхідно розуміти, що варикозне розширення вен — це не естетичний дефект, а хвороба. Тож обов'язково потрібно варикоз лікування.
5 головних симптомів
Запідозрити варикоз можна самостійно. У цього захворювання яскрава клінічна картина. 5 головних симптомів:
-
Втома в ногах. Особливо після робочого дня. При варикозі вона не проходить навіть після тривалого відпочинку.
-
Судоми. При варикозі судоми виникають на постійній основі.
-
Набряклість. Ноги стають більше, візуально розпухають і болять.
-
Шкіра змінює колір. При судинних захворюваннях порушується кровообіг. Тому окремі ділянки шкіри на ногах або світлішають, або темніють.
-
Судинна сітка. Судини переповнюються кров'ю при варикозі, тому на шкірі з'являється павутинка з синіх і фіолетових вен.
Ці симптоми потрібно добре запам'ятати. Не варто їх списувати на втому і сподіватися на те, що вони пройдуть самі по собі. Краще записатися на консультацію до флеболога.
На початкових стадіях варикоз легко лікується мазями, носінням компресійного трикотажу, спеціальними вправами та корекцією способу життя. Якщо запустити захворювання, то може знадобитися флебектомія або навіть хірургічна операція.
Фактори, які провокують захворювання
Фахівці виділяють ряд факторів, які призводять до розвитку варикозної хвороби. До них відносяться:
-
Генетична схильність. Якщо у батьків є варикоз, то він з високою ймовірністю передається дитині. З цим нічого не можна зробити.
-
Травматизація. Якщо вени були пошкоджені в результаті травми, то ймовірність їх розширення збільшується. Річ у тім, що пошкоджені судини погано справляються з навантаженнями.
-
Надлишкова маса тіла. Зайва вага надає велике навантаження на судини. Повні люди страждають варикозом в три рази частіше за тих, у кого нормальна вага.
-
Малорухливий спосіб життя. Тривале статичне навантаження на ноги або відсутність руху підвищують ризик розвитку судинних захворювань.
-
Вагітність. Зміна гормонального фону впливає на стан судин. Під впливом естрогену їх стінки перестають бути пружними.
Інші фактори, які викликають варикоз, — приналежність до жіночої статі, великі фізичні навантаження, зрілий вік.
Люди, які входять до групи ризику, повинні регулярно спостерігатися у флеболога. Так вони зможуть своєчасно виявити захворювання і запобігти його розвитку.