Тваринний світ вражає своїм різноманіттям. На нашій планеті живуть мільйони видів організмів, які відрізняються кольором, розмірами, місцем проживання, способом виживання тощо. Сьогодні ми поговоримо про найбільших тварин, які досі живуть на нашій планеті. Пізнавальний інтернет-журнал discover.in.ua підготував ТОП-5 рейтинг найбільших ссавців. Деякі тварини, що увійшли до рейтингу, є воістину гігантами нашої планети. Зараз ми з ними познайомимось.

1 місце: Блакитний кит

Синій кит (іноді його називають блакитний кит, або блювал) – найбільша тварина з тих, що на сьогодні населяють нашу планету. Хоча багатьом кит може здатися ближчим до риб, все ж він належить до класу ссавців.

Його довжина сягає 33 метрів, а маса – 150 тонн. У раціоні блакитного кита планктон, криль та інші невеликі організми, схожі на креветок. За добу киту необхідно 1,5 млн. ккал, а це означає, що він мусить з'їдати не менше 40 млн. особин криля кожен день.

До 60-х років XX століття синіх китів майже повністю знищили через мисливців за їхнім жиром та вусом, що мають неабияку цінність. Зараз синіх китів не більше ніж 10 000 і зустріч з ними – велика рідкість.

 

2 місце: Африканський слон

В океані царює блакитний кит, а ось на суші найбільшим твариною є Африканський слон. Стада африканських слонів можна зустріти в 37 країнах Африки. Їх легко впізнати за хоботом, який використовується для зв’язку та різноманітних маніпуляцій з об’єктами. У африканських слонів великі вуха, які дозволяють їм керувати температурою свого тіла та за необхідності позбуватися зайвого тепла. Також вони мають верхні різці, які розвиваються в бивні і ростуть протягом усього їхнього життя.

Самці африканського слона в довжину досягають 7,5 метрів і 3,3 метра у висоту. Такі великі особини важать не менше 6 тонн. А ось самки мають трохи менший розмір. У довжину вони виростають не більше ніж 6,5 метра, а у висоту 2,7 метра. У вазі вони теж значно поступаються самцям і досягають лише близько 3 тонн.

Мало хто з жителів африканських саван наважиться напасти на таку велику тварину. Але, на жаль, слоненята можуть стати здобиччю левів і крокодилів.

Розрізняють два види африканських слонів – саванний (або кущовий) слон та лісовий слон. Слони савани більші за лісових слонів, і їх бивні вигнуті назовні. Крім того, що лісові слони менші, їх бивні більш прямі і спрямовані вниз. 

Лісові слони чудово пристосовані до густого лісового середовища проживання в басейні Конго, але їх популяція різко скорочуються через браконьєрство для міжнародної торгівлі слоновою кісткою та вирубку лісів. Науковці вважають, що лісові африканські слони складають від однієї чверті до однієї третини загальної популяції слонів на території Африки.

 

3 місце: Жирафа

Якщо Африканський слон найбільша наземна тварина, то жирафа, безперечно, найвища. Цих тварин можна зустріти більш, ніж у 15 країнах Африки. На жаль, через браконьєрство лише за останні 30 років жирафи втратили близько 40 відсотків своєї популяції. 

Жирафи мають вагу близько 1,5 тисячі кілограм. У висоту самці часом досягають 6 метрів. Причому з них 2 метри припадати на довжину шиї. І справа тут не у великій кількості хребців (їх всього сім), а в непропорційному їх подовженні.

Жирафи харчуються від 16 до 20 годин на добу, але за цей час можуть споживати лише близько 30 кілограмів листя. За рахунок того, що харчуються вони переважно листям, їм не потрібно пити воду щодня, що дозволяє виживати в африканських районах з дефіцитом води.

4 місце: Південний морський слон

Серед хижаків найбільшим вважається Південний морський слон. У розмірах самці значно перевищують самок. Якщо самка в довжину не більше 3 метрів, то найбільший самець південного морського слона може сягати 6,85 метрів і важити до 5000 кілограм.

Великі колонії південного морського слона проживають переважно на субантарктичних архіпелагах і островах: Південна Георгія, Кергелен, Херд, Маккуорі. Також поодиноких особини можна зустріти на узбережжях Південної Африки, Австралії, Нової Зеландії, Патагонії і Антарктиди. 

Морські слони полювати на кальмарів і рибу. Вони здатні пірнати за здобиччю на глибину до 1400 м і можуть перебувати під водою до 20 хвилин. Якщо ж за цей час зловити нікого не вдалося, морський слон пірнає ще раз.

Природним ворогами морських слонів є білі акули і косатки, що полюють у верхніх шарах води.

 

5 місце: Ведмідь Кадьяк

На землі серед хижаків корону поділяють Білий ведмідь і ведмідь Кадьяк. Багато хто чув про білих ведмедів, а ось ведмідь Кадьяк не має такої слави.

Ці ссавці є підвидом бурих ведмедів. Зустріти їх можна на островах однойменного архіпелагу Кадьяк. Складно присудити перемогу якомусь із цих ведмедів, так як розміри їх приблизно однакові: висота близько 1,6 метра, а довжина тулуба близько 3 метрів. Важать ж ведмеді не менше 1000 кілограм.

В раціоні ведмедя Кадьяк ягоди, корінці та трави. Їдять вони і падаль, мурах та інших комах, можуть полювати на дрібних тварин.

Влітку і восени, коли лосось піднімається на нерест в місцевих річках, у ведмедів починається сезон великої риболовлі.

Для людини Кадьяк вельми небезпечний – в семи випадках з десяти він буде нападати. Цікавим є той факт, що цього ведмедя не злякає рушниця в руках мисливця, а ось прямий пильний погляд в очі може його втихомирити. Місцеві жителі кажуть, що ведмідь не нападе лише на того, хто його не боїться, – всім іншим краще швидше тікати. Втім, варто зазначити, що така ворожість до людей є виправданою, оскільки на цих ведмедів до кінця першої половини XX століття активно полювали, через що їх популяція невпинно зменшувалася.

На щастя, в 1941 році була введена заборона на їх вбивство, і чисельність Кадьяк поступово зросла. Сьогодні на островах живе близько трьох тисяч особин.

Ось ми і познайомилися з п’ятьма найбільшими ссавцями на нашій планеті. Більше цікавих та маловідомих фактів можна знайти на офіційному сайті інтернет-журналу Discover в рубриці «Тварини» – https://discover.in.ua/animals/.

Ще трохи цікавинок про тварин

А «на десерт» ось Вам ще кілька цікавих фактів зі світу тварин:

  1. Гігантські мурахоїди носять своїх дитинчат на спині і не розлучаються з ними до наступної вагітності.

  2. Індійська гігантська білка відрізняється не тільки незвичайним забарвленням, але і розмірами: довжина тіла складає 36 см, а хвіст – 61 см. 

  3. Червоноперий опах – єдина риба, здатна до терморегуляції. Температура тіла опахи вище навколишнього середовища на 5°C. А ще це дуже велика риба, яка може сягати до 2 м в довжину і важити близько 100 кг.

  4. Більшість травоїдних не розрізняє кольорів, і в їхніх очах помаранчевий і зелений ідентичні один одному, що тільки на руку (точніше на лапу) смугастому хижакові. Завдяки дальтонізму тварин тигр може залишитися непоміченим на зеленому тлі.

  5. Кішки можуть пити морську воду: їх нирки добре фільтрують сіль і виводять її природним шляхом.