Сьогодні автомобіль – це вже не засіб розкоші, а спосіб швидко та без проблем потрапити у потрібне місце. Звичайно, є винятки у вигляді дорогих моделей з особливими технічними характеристиками та дизайнерськими ідеями. Але загальною умовою безпроблемної експлуатації залишається своєчасність проведення технічного огляду, обслуговування за необхідності. Важливо вчасно проводити низку регламентних робіт із заміни витратних матеріалів — фільтрів, олії, свічок та іншого. Також слід своєчасно проводити заміну зношених деталей, вузлів та блоків.

Для коректної роботи двигуна важливим є стан всіх його систем, включаючи вихлопну. Неполадки у вихлопній системі можуть призводити до втрати потужності, зміни звуку роботи двигуна, параметрів вихлопу та попадання газів у салон автомобіля. При цьому увагу необхідно звернути на гофру глушника, яка є одним із основних елементів.

Гофра глушника – що це?

Гофра глушника - це спеціальна еластична трубка, покрита металевим захисним плетінням. Вона призначена для з'єднання випускного колектора з основним глушником. Подібна деталь є практично на кожному сучасному автомобілі, за винятком моделей, що повністю працюють на електроенергії.

Слабким місцем гофри є її розташування та слабка захищеність від зовнішніх механічних пошкоджень. Зрештою, при подоланні певних перешкод можливе її пошкодження. Поступово відбувається і природне зношування деталі. Як результат – потрібна заміна гофри глушника.

Навіщо потрібна гофра?

Гофра виступає своєрідним запобіжником вихлопної системи автомобіля від вібрацій, що виникають у процесі роботи двигуна. По суті, вона гасить основну частину даних вібрацій, запобігаючи пошкодженню ними інших елементів. Це дозволяє суттєво економити, адже пошкоджену гофру замінити дешевше, ніж усю систему вихлопу.

Додатково гофр може встановлюватися в процесі проведення тюнінгу автомобіля. Це робиться для покращення температурного обміну, зміни звуку роботи двигуна, покращення параметрів вихлопних газів. При цьому сьогодні переважно використовуються два варіанти гофри:

  • З подвійним обплетенням. Використовується переважно у поєднанні з бензиновими двигунами. Внутрішній шар обплетення покликаний захистити деталь від механічних пошкоджень та впливу високих температур. Зовнішній шар обплетення забезпечує захист від стиснення та значних коливань, які найчастіше стають причиною виходу з ладу гофри. Зовнішня захисна обплетення відрізняється більшою міцністю.
  • З потрійним обплетенням. Такий варіант гофри має підвищену міцність і жорсткість, оскільки має додатковий проміжний шар, виконаний у вигляді гнучкої трубки. Можливе використання на автомобілях з бензиновими та дизельними двигунами.

Варто зазначити, що другий варіант додатково розділений на 2 підтипи:

  • Interlock – внутрішній шар складається з невеликих пластин, виготовлених із нержавіючої сталі.
  • Innerbraid - внутрішній шар представлений спеціальним обплетенням з нержавіючої сталі.

Перший варіант відрізняється зниженою вартістю, але термін його експлуатації буде незначним. Другий варіант коштуватиме дорожче, але прослужить довше.

Причини ушкодження гофри

Саме гофра глушника є одним із найуразливіших елементів у всьому блоці вихлопної системи. Основна причина поломки - природне зношування, що викликане значним навантаженням на блок. Однак серед причин виходу з ладу гофри глушника можна виділити такі:

  • Механічні ушкодження внаслідок влучення каменів, ударів об купини або інші нерівності в процесі руху автомобіля.
  • Поганий стан супутніх деталей. Наприклад, проблеми з опорами двигуна або гумовими демпферами на самому глушнику можуть призводити до утворення великого зусилля розтягування на гофрі, що призводить до її пошкодження.
  • Помилки під час демонтажу або монтажу нового глушника, проведення ремонту в суміжних блоках.

Проблеми з каталізатором можуть призвести до порушення роботи гофри і призвести до її руйнування. Однак подібна проблема можлива десь після 80-100 км. пробігу.

Зазвичай перші ознаки поломки виникають у найслабшій точці, з якою надалі відбувається розширення ушкодження. Регулярний огляд автомобіля дозволяє своєчасно виявити проблему та провести профілактичні роботи, спрямовані на продовження терміну служби гофри.

В іншому випадку можлива ситуація, коли при невеликому пошкодженні гофри вихлопні гази почнуть потрапляти до салону, що шкідливо водію та пасажирам. При цьому гофра з пошкодженнями практично не піддається ремонту або відновленню, тому при виявленні несправності деталь доведеться міняти повністю.

Ознаки зношування гофри глушника

На наявність несправностей у гофрі глушника можуть вказувати такі фактори:

  • Поява нехарактерного звуку у підкапотному просторі після запуску двигуна. Звуки можуть бути різкими, неприємними, а у разі повної руйнації гофри - оглуними.
  • Поява у салоні автомобіля неприємного запаху вихлопних газів.
  • Зниження потужності двигуна, що буде помітно на сучасних моделях, які оснащуються рядом датчиків.

При виявленні наведених ознак необхідно перевірити стан гофри, при необхідності замінити її на іншу. Заміна гофри глушника має виконуватись професіоналами, наприклад, тут https://glushnik-service.com.ua/zamina-gofri-glushnika

Як вибрати нову гофру глушника

Щоб нова деталь нормально виконувати поставлені завдання, необхідно правильно її підібрати, використовуючи певні характеристики. Дотримуючись параметрів, можна отримати якісну комплектуючу, із встановленням та експлуатацією якої не виникне проблем.

Насамперед необхідно визначитися з типом використовуваного елемента. Це може бути горизонтальне чи вертикальне розташування.

Горизонтальні моделі можна побачити з боку двигуна, звернувши увагу перший вигин приймальної труби. Така гофра знаходиться під навантаженням, що призводить до вигину. Довжина такого елемента зазвичай становить 400 мм, внутрішній діаметр до 65 мм. При виборі нової комплектуючої слід звернути увагу до характеристики старої.

Коли гофра встановлюється вертикально, під впливом навантажень відбувається її поступове стиск з наступним випрямленням. Переважно такі варіанти виробів відрізняються посиленою конструкцією. Довжина виробу зазвичай не вище 150 мм, внутрішній діаметр – 65 мм. Однак, слід звертати увагу на параметри раніше встановленої деталі.

Будь-який із видів еластичного елемента встановлюється на вихлопну трубу внахлест. При цьому важливим нюансом є можливість збирання зварних швів без пошкодження вихлопної труби. Якщо прибрати шви без пошкодження труби неможливо, то використовується гофра такої ж довжини, шви забираються настільки можливо. Якщо ж можна прибрати зварні шви без пошкодження вихлопної труби, то гофра використовується на 20-30 мм довше.

Крім довжини та діаметра слід враховувати якість нової деталі. Краще віддавати перевагу оригінальним виробам, за їх відсутності продукції відомих брендів. В даному випадку бажання економії може призвести до швидкої поломки та необхідності повторного ремонту.

Заміна гофри глушника – етапи роботи

Сьогодні можна без проблем підібрати гофру глушника практично для будь-якої моделі автомобіля. Встановлення деталі або заміна пошкодженої на нову здійснюється на спеціалізованих СТО із використанням професійного зварювального обладнання.

Монтаж нових деталей ускладнюється необхідністю дотримання певного температурного режиму. Зазвичай процес встановлення нової гофри розділений на кілька етапів:

  • Демонтаж старої гофри за допомогою зрізу болгаркою.
  • Встановлення нової гофри та її приварювання.
  • Додаткова обробка швів.

Шов важливо покрити шаром емалі або антикорозійного покриття, що дозволить унеможливити швидке утворення вогнищ іржі з подальшим пошкодженням. Краще доручити проведення роботи професіоналам з наявністю відповідного досвіду та обладнання. Найчастіше помилки, допущені під час самостійного монтажу, призводять до швидкої втрати працездатності гофри.

Заміна гофри своїми руками

За відсутності можливості з певних причин звернутися до сервісу можна спробувати виконати заміну самостійно. Для цього потрібно демонтувати вихлопну трубу, включаючи гофру. Далі за допомогою болгарки зрізається стара деталь максимально близько до точки зварювання. Вихлопна труба ставиться на місце, але поки що без закріплення - для проведення вимірів нової гофри. Правильно проведені виміри дозволять надалі уникнути проблем із перекосом деталі, знизять навантаження на неї, а значить і прослужить вона довше.

Після виставлення гофри в потрібному місці, у місці стику з вихлопною трубою робиться кілька невеликих швів для фіксації деталі. Далі труба з гофрою знімаються і проводиться їхнє подальше зварювання. Для цього краще використовувати напівавтоматичний зварювальний апарат. За його відсутності підійде і звичайний інверторний, але знадобляться хороші навички, оскільки має бути робота з дуже тонким металом. Деталь ретельно проварюється за колом, місце шва обробляється.

Коли немає зварювання

Іноді немає можливості встановити нову гофру на зварювання через відсутність необхідного обладнання або через конструктивні особливості. У такому випадку можна скористатися різьбовим з'єднанням. Установка нової гофри при такому методі включає:

  • Нова гофра одягається на місце старої.
  • Виконує 6-8 отворів по колу з діаметром не більше 6 мм.
  • Мітчиком наноситься різьблення.
  • Знімається гофр з труби.
  • Місця з'єднання деталей та гвинти обробляються герметиком.
  • Проводиться швидке зворотне складання.

При правильному проведенні робіт збірка виходить надійною та герметичною.

Тимчасово процес заміни гофри можна відкласти, використовуючи звичайний чи еластичний бинт. Для цього вони просочуються епоксидною смолою та намотуються на пошкоджену гофру. Однак такий підхід дозволить виграти максимум місяць, у кращому випадку, так що краще застосовувати його лише як альтернативу на кілька днів.

Виконувати заміну гофри глушника мають професіонали - це дозволить уникнути низки помилок та проблем. Установка на спеціалізованому сервісі заощаджує час, а також дає змогу отримувати гарантію на проведені роботи.