Електроустановки – це найбільш регламентовані, з погляду охорони праці та промислової безпеки об'єкти. А одним із найважливіших документів на цю тему є правила улаштування електроустановок (ПУЕ). Правила улаштування електроустановок, як документ, існує ще з радянських часів. До нього кілька разів вносилися зміни. Останні коригування було внесено у листопаді 2015 року.
ПУЕ налічує сім розділів та встановлює правила, за якими електроустановка має бути улаштована. ПУЕ включає розділи: загальні правила; каналізація електроенергії; захист та автоматика; розподільні пристрої та підстанції; електросилове обладнання; електричне висвітлення; електроустаткування спеціальних установок.
Відповідно до ПУЕ електроустановки диференціюються: за напругою (до 1000 В та вище 1000 В); з розміщення (зовнішні та внутрішні); за рівнем ризику (особливо небезпечні, з підвищеною небезпекою, без підвищеної небезпеки).
Приміщення, де розташовані електроустановки, також поділяються на групи: без підвищеної небезпеки; із підвищеною небезпекою; особливо небезпечні. Чинниками, які впливають на категорію приміщення, є: підвищена температура (від 35° З); підвищена вологість (від 75%); струмопровідний пил і підлога; пари агресивних середовищ; багато обладнання в одному місті
Негативні фактори
Одним із небезпечних факторів, що впливає на категорію приміщення, є температура понад 35° С. Це призводить до збільшення ризику пошкодження електроприладів та ізоляційних матеріалів. Для скорегувати цей показника встановлюють вентиляційні системи та системи кондиціювання; збільшують площу приміщень; використовують термостійку ізоляцію.
Скупчення пилу також несе в собі підвищену небезпеку, оскільки вона осідає на провідниках, ізоляційних проміжках між фазами та корпусом електроустановки. Це створює шляхи протікання струму і надалі призводить до короткого замикання. Заходами безпеки в цьому випадку є: зменшення кількості пилу завдяки установці систем вентиляції та поглинання пилу; регулярне очищення обладнання; застосування пилозахищеного обладнання.
За наявності струмопровідної підлоги виникає пряма загроза ураження електричним струмом персоналу. Дії з профілактики: захист від крокової напруги персоналу – діелектричні ґрати у кожного робочого місця, діелектричні килимки – у силових та розподільчих електрощитів; забезпечення персоналу діелектричними штанинами; проведення додаткових інструктажів із записом у журналі перевірки знань (з роз'ясненнями як поводитись у зоні крокової напруги).
У цій статті описано практичні приклади застосування правил улаштування електроустановок при роботі в переміщеннях, де розташовані електроустановки. Детальніше ознайомитися з ПУЕ можете на enext.ua