У 2022 році покрівельні матеріали стали стрімко дорожчати. Справа в тому, що 24 лютого росія почала повномасшабний наступ на територію України. Це запустило негативні процеси в економіці, які відобразилися й на вартості покрівельних матеріалів. У цій статті ми розглянемо три категорії — металочерепицю, профнастил та фальцеву покрівлю. Вони виготовляються з одного матеріалу — рулонної сталі. Саме з нею й виникли проблеми.
Металочерепиця зросла в ціні +40% в 2022 році
На початку 2022 року заводи-виробники, що виготовляють металочерепицю, мали на своїх складах дуже мало рулонної сталі. Це нормальна ситуація, бо до кінця року всі запаси вичерпуються. Справа в тому, що металочерепиця — сезонний матеріал. Пік його затребуваності припадає на літо-осінь. Тому в кінці кожного сезону, приблизно в листопаді, трейдери контрактуються на нові поставки, а Україна платить за бухти металу. Одними з найбільших постачальників є Індія, Південна Корея та Китай. На початку наступного року вітчизняні заводи-виробники чекають на поставки нових партій рулонної сталі.
Так мало статися й у 2022 році. Але росія почала бомбити мирні українські міста. Тому всі поставки у порти, в тому числі доставка рулонної сталі, припинилися. Так порушилася логістична структура. Кораблі з бухтами металу змінили курс і знайшли перевалочний пункт у Туреччині. Звідти рулонну сталь вантажили на авто і везли в Україну сухопутними шляхами.
Як ці процеси вплинули на вартість металочерепиці? По-перше, доставка рулонної сталі подорожчала. Транспортування у порти до російської збройної агресії було дешевшим і швидшим. Доставка автомобільними дорогами дорожча і займає більше часу. Це перша причина, чому ціна на металочерепицю зросла більш як на 40% у 2022 році. По-друге, пальне подорожчало, і за доставку доводиться платити ще більше. До цих факторів додаємо й третій — ріст курсу долара і євро та знецінення гривні. Оскільки Україна закуповує більш ніж 60% рулонної сталі з інших країн, вартість кінцевої продукції росте. Якщо порівнювати теперішню ціну з вартістю металочерепиці у 2020 році, то вона злетіла у 3 рази.
Профнастил подорожчав на 35%
Причини подорожчання профнастилу на 100% збігаються з факторами, що вплинули на ріст вартості металочерепиці. Зокрема це:
- зміна логістичних маршрутів, коли дешева доставка морем змінилася на дороге транспортування автошляхами;
- подорожчання пального;
- ріст долара і євро відносно гривні.
До цих причин варто додати й те, що 60% готового профнастилу в Україні виробляється з китайської сировини. А зараз Китай переживає не найкращі часи: у країні загострюється політична ситуація та панує економічна криза. Ці чинники впливають на вартість рулонної сталі. В результаті ціна на профнастил виросла на 35%. Попит на нього на початку війни впав майже втричі. Однак ринок покрівельного профнастилу ожив завдяки жителям областей, звільнених від рашистських загарбників. Люди ремонтують будівлі, бо пережити наступну зиму без покрівлі буде складно.
Фальцева покрівля виросла на 30%
Чинники, що призвели до подорожчання фальцевої покрівлі, ті ж самі, що у профнастилу та металочерепиці. Цей матеріал виготовляється з рулонної сталі. Оскільки її дорого транспортувати, та й долар з євро тільки ростуть з місяця в місяць, ціна на фальцеву покрівлю піднялася на 30% порівняно з довоєнними часами.
З огляду на сказане вище, робимо такий висновок: подорожчання покрівельних матеріалів буде відбуватися й далі. Цей процес зупиниться, коли перестане знецінюватися гривня, а долар і євро зупинять ріст. Стабільність валютного ринку прийде разом із перемогою України над рашистами. Тому зберігаймо оптимізм, вірмо в ЗСУ та працюймо далі.