Вишуканий, терпкий, міцний, насичений, і водночас витончений, ароматний, яскравий і придатний для маси урочистих подій алкогольний напій коньяк.

Існує кілька версій виникнення напою. Найбільш поширена та правдоподібна версія пов'язана з французьким містом під назвою Коньяк. У цьому місті виробляли вина та переправляли морем у різні країни. Коли виноградників стало настільки багато, що виробництво почало вимагати нових версій алкогольних напоїв, тому що вино просто псувалося шляхом у далекі країни, французи вигадали спосіб перегонки, після чого вийшов новий напій — коньяк.

За другою версією, якийсь шевальє подарував ченцям власноруч створений виноградний спирт у дубовій бочці. Ченці залишили його та благополучно забули на багато років. Коли про напій згадали і відкоркували, у барильці виявився витриманий божественний напій, який згодом і назвали коньяк.

Корисні властивості коньяку

Незважаючи на те, що коньяк – це міцний алкогольний напій, він має низку позитивних особливостей:

  • Допомагає засвоєнню вітаміну С;
  • Покращує апетит;
  • Прискорює кровотік;
  • Регулює виділення шлункового соку;
  • Діє як судинорозширювальна;
  • Зміцнює імунітет;
  • Діє як жарознижувальне.

Чим більша витримка, тим якісніші цілющі властивості напою. І, звичайно ж, він має бути не розбавленим.

Пам'ятайте, що цілющі властивості виявляються при вживанні трохи більше двадцяти грамів на день. Божественним напій може бути лише тоді, коли дотримується норма. Чому б не підняти настрій і оздоровитися келихом гарного коньяку в душевній компанії та під доречну закуску?

До речі, купити оригінальний французький коньяк та найкращі сорти бренді з різних країн за найвигіднішою ціною ви завжди можете в інтернет-магазині Vintage. Тут на вас чекає великий асортимент, дуже часто проводяться цікаві акції, є система накопичувальних знижок та безкоштовна доставка по всій Україні.

Закуски

Якщо коньяк витриманий, марочний, елітний не варто применшувати його мак закусками. За правилами етикету такого напою їжу не подають. Вживають його після трапези. До молодого напою у якості закуски підійдуть тверді сири, нежирні паштети, морепродукти, овочеві салати, біле м'ясо, фрукти, чорний шоколад чи морозиво.

Помилкова думка, що коньяк добре закушувати лимоном. Такий варіант розповсюдженій і в нашій країні також, але при цьому втрачається повноту смаку та значна частина післясмаку напою.

Коктейлі

У ХХ столітті почалася епоха коктейлів на основі коньяку. До цього благородний напій не розбавляли. Такі суміші підійдуть людям, які поважають смак благородного напою, але не люблять міцний алкоголь:

  • Коньяк із вершками або морозивом та фруктами;
  • Коньяк з колою;
  • Коньяк з кавою.

Це класичні рецепти, але сьогодні коньяк став основою для багатьох інших, більш складних та оригінальних коктейлів. Пробуйте, експерементуйте – це завжди цікаво.

Келих

Посудина для коньяку називається сніфтер. Чим старший напій, тим місткішим має бути келих, щоб аромат міг прогулюватися. Келих прийнято наповнити на одну чверть, зігріти в долонях, насолодитися ароматом та пити лише маленькими ковтками. Для молодих коньяків достатньо коньячної стопки.

Пам'ятаючи про переваги, не варто забувати про недоліки — зловживаючи напоєм усі плюси можна дуже швидко перетворити на мінуси, набути зайвої ваги, розхитаної психіки та алкогольної залежності. Знаючи міру – будете здорові.