Процедура штучного запліднення обросла різними міфами. В одних клініках – цей метод застосовують практично відразу, якщо у пари не вдалося завагітніти, а в інших – використовують тільки тоді, коли всі спроби виявилися безуспішними. Але час втрачено, і вік жінки наближається до критичної позначки, і фолікулів у яєчниках залишається дедалі менше, але це не так лякає, як зниження якості клітин. Де ж та "золота середина", коли методи допоміжної репродукції можна і потрібно застосовувати? У будь-якому випадку не варто засмучуватись, тому що є репродуктологи, які допоможуть завагітніти та народити довгоочікуваного малюка, деталі на профільному сайті клініки: https://medicalplaza.ua/. А зараз поговоримо про плюси та мінуси ЕКЗ.
Небезпеки екстракорпорального запліднення
Незважаючи на незаперечні переваги ЕКЗ, ця методика має певні ризики.
Основними недоліками ЕКЗ для матері є підвищений ризик розвитку наступних станів:
- Синдром гіперстимуляції яєчників – ймовірність при правильному проведенні ЕКЗ не перевищує 1-4%. Для цього стану характерно збільшення розмірів яєчників та підвищення судинної проникності, що призводить до розвитку набряку, накопичення рідини в черевній та плевральній порожнині. Через згущення крові підвищується ризик утворення тромбів.
- Позаматкова вагітність – найчастіше розвивається у фалопієвій трубі та обумовлена порушенням її функції. Ризик цього ускладнення при природному зачатті становить 1-2%, а за ЕКЗ підвищується лише незначно – до 2-5%.
- Багатоплідна вагітність – частіше пов'язана з перенесенням 2 та більше ембріонів, рідше обумовлена розподілом одного з ембріонів на 2 або 3 частини. Останній варіант пояснює випадки, коли жінці підсаджують 2 ембріони, а на УЗД виявляється наявність 3 і більше. Частота народження двійнят при природному зачатті становить близько 1%, тройнят – 0,1%, у програмах ЕКЗ ці шанси підвищуються до 15% та 0,5% відповідно.
- Перекрут яєчника – це перекручування судини, яка живить гонаду. Внаслідок цього порушується приплив артеріальної крові, що може призвести до некрозу органу. Імовірність цього стану при природному зачатті – 0,02%, а при програмах ЕКЗ – 0,1% на один цикл.
Раніше вважалося, що допоміжні методи репродукції збільшують онкологічні ризики. Однак, у серії великомасштабних досліджень було показано, що ЕКЗ не підвищує шансів розвитку раку яєчника, молочної залози та ендометрію.
Переваги ЕКЗ
ЕКЗ допомагає парам зі спадковими захворюваннями стати батьками здорової дитини. Для цього у розпорядженні репродуктологів є 3 основні методи, які дозволяють оцінити генетичний матеріал майбутнього ембріона:
- Генетичне дослідження полярних тілець – дозволяє оцінити якість яйцеклітини. Незадовго до овуляції подвійний (диплоїдний) набір хромосом перетворюється на одиночний (гаплоїдний) – утворюється перше полярне тільце. Після проникнення сперматозоїда в яйцеклітину відбувається другий поділ із утворенням другого полярного тільця. Дослідження полярних тілець дозволяє судити про кількість хромосом. Такий аналіз особливо рекомендується жінкам віком від 40 років, т.к. з віком частіше виявляються відхилення у кількості хромосом, що може призводити до синдрому Дауна, Едвардса, Патау та інших. Генетичне дослідження полярних тілець дозволяє відібрати для ЕКЗ ембріони з нормальним набором хромосом.
- Преімплантаційна діагностика – генетичний матеріал оцінюється у ембріона, коли він складається з 4-8 клітин (це приблизно 3 день після зачаття) або на стадії бластоцисти (це приблизно 5 день). Досліджується кількість та якість хромосом. Такий аналіз показаний батькам, які страждають на спадкові захворювання – муковісцидоз, серповидноклітинна анемія, спінальна м'язова атрофія, міотонічна дистрофія, хорея Гентінгтона, нейрофіброматоз, м'язова дистрофія Дюшена, гемофілія.
- Передімплантаційний скринінг – проводиться оцінка якості одержаних ембріонів. Для підсадки вибирається той, який має нормальну кількість хромосом.
Переваги ЕКЗ полягають в тому, що цей метод дозволяє відкласти батьківство. Попередня кріоконсервація жіночих статевих клітин рекомендується перед проведенням хіміотерапії або опромінення з приводу злоякісних пухлин, а також при соціальних показаннях, коли жінка спочатку хоче побудувати кар'єру, а потім стати мамою.
Ще один незаперечний плюс штучного запліднення полягає в тому, що отримані при пункції фолікулів яйцеклітини або запліднені, але не підсаджені ембріони теж можна заморозити. Якщо перша спроба ЕКЗ виявиться неуспішною, цей матеріал можна надалі використовувати при наступній вагітності. Вважається, що заморожені клітини мають найкращий імплантаційний потенціал.
Мінуси та недоліки технології
У порівнянні з природним зачаттям ЕКЗ потребує прийому різних гормональних препаратів для моделювання фолікулогенезу, індукції овуляції та підтримки другої фази. На цьому етапі можуть виявитися побічні ефекти гормонотерапії. Набір ваги, яка часом турбує пацієнток, пов'язана найчастіше зі зміною харчування та затримкою рідини, за рахунок прийому препаратів (у більшості випадків за рахунок затримки рідини в організмі), може з'явитися головний біль, раптові перепади настрою, висипання на шкірі та інші зміни в організмі .
До того ж деякі гормональні препарати вводяться тільки ін'єкційно - найчастіше підшкірно в область живота. Це теж завдає певного дискомфорту, як і часте відвідування клініки (кілька разів протягом менструального циклу) для контролю за зростанням домінантного фолікула та станом ендометрію.
Коли ЕКЗ не роблять?
В деяких випадках процедуру ЕКЗ не можна робити. Існують абсолютні протипоказання з боку жінки:
- ЕКЗ із сурогатною мамою;
- тяжкі захворювання внутрішніх органів, коли вагітність може посилити їх перебіг;
- злоякісні процеси будь-якої локалізації.
У деяких випадках існують тимчасові обмеження, коли протокол ЕКЗ переносять на більш сприятливий час. Такими відносними протипоказаннями є:
- гострі інфекції;
- загострення хронічних патологій;
- нещодавно перенесені операції;
- захворювання статевих органів, які потребують оперативного лікування (міома матки, пухлинні утворення яєчників).
ЕКЗ також неможливо провести, якщо у чоловіка немає морфологічно нормальних та рухливих сперматозоїдів. Виходом у такій ситуації є застосування донорської сперми.
ЕКЗ зачаття – варто робити чи ні?
ЕКЗ рекомендується робити тоді, коли для цього є показання. З боку жінки це можуть бути непрохідність маткових труб або їх відсутність, хронічна ановуляція (відсутність виходу яйцеклітини протягом тривалого часу, незважаючи на гормонотерапію, яка проводиться), важка форма ендометріозу, полікістозні яєчники (при неефективності консервативної терапії), наявність антиспермальних антитіл. Чим старша жінка, тим більше аргументів на користь проведення ЕКЗ, так як ця процедура дозволяє отримати достатню кількість яйцеклітин і вибрати з них найбільш підходящі.
Існують не лише жіночі, а й чоловічі показання для проведення ЕКЗ. До них відноситься відсутність або мала кількість сперматозоїдів у насіннєвій рідині, їх морфологічна неповноцінність, зворотна еякуляція, коли сперма не виводиться назовні, а закидається вгору по сечовипускальному каналу.
Вагомі аргументи на користь ЕКЗ
ЕКЗ варто застосувати тоді, коли природним чином не виходить завагітніти, а терапія, яка проводиться, не дає бажаного результату.
ЕКЗ має бути методом вибору у жінок після 35 років, у яких оваріальний резерв з кожним роком дедалі більше виснажується, а отже, шанси мимовільного зачаття неухильно знижуються.
ЕКЗ – це спосіб вибору усвідомленого батьківства тих пар, у яких хоча б у одного з подружжя є спадкові захворювання і генетичні синдроми. Ризик передачі дефектного гена або неправильного набору хромосом майбутньому поколінню в такій ситуації досить високий. Генетична діагностика на етапі запліднення дозволяє підсадити морфологічно повноцінні ембріони.
ЕКЗ із попередньою кріоконсервацією яйцеклітин – це можливість стати батьками тоді, коли кар'єрне зростання досягнуто. У цьому випадку не варто хвилюватися, що на той момент у яєчниках залишиться мало фолікулів, а отже, завагітніти не вийде.
ЕКЗ із донорською спермою – це шанс щасливого материнства для жінок, які не мають статевого партнера. Пацієнтка може бути впевнена, що донорські сперматозоїди, які використовуються, мають правильний хромосомний і генетичний набір, а значить, діти будуть здоровими.
Думки лікарів про ЕКЗ
ЕКЗ – це високотехнологічна процедура, яка дозволяє подолати навіть найважчі випадки порушеної фертильності. Використання різних методик, які покращують результати ЕКЗ, дарує радість материнства та батьківства навіть тим парам, які втратили віру у краще. Головне – правильно та вчасно визначити показання для застосування допоміжної репродукції, а також обов'язково врахувати можливі протипоказання. Такий диференційований та поетапний підхід дозволить досягти найкращих результатів та знизити можливі ризики.