Подорожник як лікарська рослина використовувалась ще в І тисячолітті н. е. арабськими, перськими, грецькими та римськими лікарями. Його рекомендували як кровоспинний, протипухлинний, протизапальний засіб при хронічних та злоякісних виразках, запаленні очей, захворюваннях нирок, печінки. У сучасній медицині зберігся практично весь спектр застосування давніми лікарями, але форми фітопрепаратів стали доступнішими та зручнішими для використання. Сьогодні подорожник представлений у вигляді трав'яних зборів, сиропів та оральних рідин, які рекомендують лікарі для комплексної терапії порушень шлунково-кишкового тракту, шкіри, дихальних шляхів.
Склад рослини — джерело користі
У хімічної структури рослини представлена майже вся таблиця Менделєєва. У листі міститься:
- Флавоноїди — сприятливо впливають на серцево-судинну систему та шлунково-кишковий тракт, виступають у ролі природних антиоксидантів, захищаючи організм від впливу вільних радикалів.
- Пектини і притоїдні глікозиди — чинять протизапальну, проносну, ранозагоювальну та бактерицидну дію.
- Дубильні речовини — мають в'яжучу та протизапальну властивості.
- Слиз — виявляє обволікальний та пом'якшувальний ефект.
Насіння багате жирними кислотами, аукубіном, олеаноловою кислотою, сапонінами, вуглеводами. Але їх особлива користь полягає у змісті харчових волокон, що сприяють м'якому очищенню кишківник. Слизові речовини, що знаходяться в лушпинні насіння, допомагають швидкому випорожненню. Тому можуть застосовуватися як проносне, яке не викликає звикання і не порушує природну функцію кишківника. Вміст янтарної кислоти та її ефірів, які беруть участь в обміні ліпідів та тригліцеридів, запобігають утворенню атеросклеротичних бляшок, підтримуючи здоров'я судин. На окрему увагу заслуговують вітаміни, що входять до складу подорожника:
- Вітамін С (аскорбінова кислота) — потужний антиоксидант, необхідний для нормального кисневого живлення клітин та тканин, міцного імунітету та нормального обміну речовин в організмі.
- Вітамін U — похідна амінокислоти метіоніну, яка захищає печінку, легені та нирки від пошкоджень, покращує травлення, захищає від харчової алергії, прискорює загоєння ран та виразок, знижує рівень холестерину та тригліцеридів.
- Провітамін А (каротиноїди) — сприяють регенеративним процесам, покращують зір, добре впливають на шкіру та слизові оболонки, підвищують імунітет, перешкоджають розвитку гострих та хронічних запальних захворювань.
- Вітамін Р — має капілярозміцнювальну дію.
Подорожник як фітопрепарат відрізняється мінімальними побічними ефектами. Але перед застосуванням потрібна консультація лікаря, щоб врахувати протипоказання та підібрати найбільш ефективну лікарську форму.