Підлітковий вік вже позаду, гормональний фон наче в нормі, дотримуєтеся раціонального здорового харчування, а ненависні прищі знову турбують? Що може бути причиною і як її позбутися – читайте нижче.
За інформацією телеканалу Рівне 1, однією з можливих причин запалень шкіри і виникнення прищів може бути кліщ демодекс (з лат. Demodex), який, за статистикою живе у шкірі кожної другої дорослої людини.
Про наявність кліща можна дізнатися завдяки певному аналізу, де досліджується мікроскопічно біоматеріал, а саме – зішкріб зі шкіри, брови, вії.
Важливо! Варто одразу звернути увагу, що за кілька діб до аналізу уражені ділянки не можна обробляти мазями, кремами й іншими засобами. За добу до дослідження місце взяття матеріалу не можна мочити. Вранці напередодні аналізу не проводити жодні гігієнічні процедури.
Кліща Demodex (інші назви: кліщ залозник або вугрова залозниця) можна вважати умовно-патогенним паразитом. Кліщі живуть у волосяних фолікулах, протоках і секреті сальних залоз людини, де харчуються вмістом епітеліальних клітин стінок волосяних фолікулів і сальних залоз. На шкірі людини паразитує два види кліщів: Demodex folliculorum і Demodex brevis. Паразит може мирно існувати на шкірі, доки не настануть сприятливі умови для його розмноження.
Саме за збільшення кількості кліщів розвивається захворювання демодекоз. Переважна локалізація, так званий “демодекозний трикутник”, – це ділянка підборіддя, зона біля носа, носогубні складки.
Як розпізнати демодекоз?
При демодекозі на шкірі обличчя з'являються висипання. Демодекоз починається з незначного почервоніння з невеликим лущенням, що супроводжується свербежем. Характерно, що стан погіршується у нічний час, коли кліщі є найбільш активними. Свербіж призводить до того, що осередки розчісуються, на їхньому місці утворюються кірки, приєднується ураження волосяного фолікула.
Вугровий висип при демодекозі з'являється через закупорку просвіту вивідної протоки сальної залози. Потім висип може перетворюватися на виразки з великою кількістю гною (коли приєднується інфекція), які іноді зливаються у великі конгломерати.
Далі відбувається суттєва деформація шкіри (її пошкодження) – утворюється шар грубої товстої тканини, що нагадує рубці. Виникає відчуття стягнення, знижуються еластичність і м'якість шкіри. Якщо не лікуватися вчасно, то при запущених формах хвороби шкіра змінює колір: іноді вона набуває жовтувато-коричневого або сірого відтінку. Обличчя ніби опухає і нагадує маску, висипання (вугри) на шкірі перетворюються на виразки та нариви з серозними чи кров'яно-гнійними кірками. Після загоєння запальних елементів можуть залишатися ділянки пігментації та рубці.
Дерматологи рекомендують не приховувати і не маскувати проблеми зі шкірою, а вчасно звернутися за консультацією до лікаря, щоб з’ясувати причину висипу у дорослої людини. Здорова шкіра – це результат дбайливого ставлення до себе і запорука високої самооцінки.