Щодня відбуваються десятки глобальних подій, які й визначають найпопулярніші жанри книжок у світі. Якщо 3 роки тому лідирувала класика та романтика, то сьогодні інтерес читачів зосереджений на таких категоріях, як антиутопія та фентезі. Звісно, стабільними залишаються запити на літературу із саморозвитку та психології. Ми вирішили дізнатися, який же жанр можна назвати найпопулярнішим і чому. А також з’ясували, у чому криється секрет успіху певних літературних напрямів і течій, як пов’язана актуальна ситуація у світі з книжковими трендами.
Фентезі: ласкаво просимо в чарівні світи
Фентезі — це піджанр фантастики. Тут основною відмінною рисою є наявність будь-якого фантастичного елемента. Це можуть бути неіснуючі всесвіти та герої з надздібностями, магічні прийоми, фольклорні та міфічні елементи. Але все це має бути взаємопов’язаним, створювати цілісну картинку того, що відбувається.
Сучасне фентезі дуже багатогранне. Наприклад, письменниця Аліса Ардова описує дивовижні світи, в яких на перший план виходить любовна лінія. Звичними представниками жанру можна назвати Джоан Роулінг і улюбленого всіма «Гаррі Поттера» або Джонатана Страуда та його «Агенцію «Локвуд і Ко». Фентезі часто вважають літературою для дитячого та підліткового віку, але навіть дорослі із задоволенням читають такі історії. До того ж сучасні письменники розширили піджанр настільки, що серед наявних книжок кожен читач може знайти щось цікаве.
Антиутопія: альтернативні варіанти майбутнього
Якщо ви цікавитеся літературою, то точно чули про найпопулярніші книги в жанрі антиутопії. Це Джордж Орвелл і його «1984» і «Колгосп тварин», Олдос Гакслі «Який чудесний світ новий», Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом». Такі теми набули особливої популярності після Другої світової війни, а зараз вони потрапили під чергову хвилю читацького інтересу.
Відмінні риси антиутопії:
- поділ суспільства на класи, категорії, касти;
- екологічний колапс після катастрофи або впливу людини;
- жорстка авторитарна влада;
- культ особистості;
- тотальний контроль суспільства, інформації;
- обмеження свободи та самовираження;
- високі технології, доступ до яких є тільки у вищого керівництва тощо.
Як ви помітили, легко можна провести паралелі з нашим часом. Можливо, тому жанр знову став популярним. Сучасні автори дедалі частіше випускають твори для young adult, адже ця вікова категорія виявляє найбільший інтерес до подібних тем і купує книжки. Не можна сказати, що антиутопія — це легке і невимушене читання. Занурення в доведений до абсурду світ, сповнений диктатурою, утиском прав людини та дегуманізацією, змушують замислитися над реальністю та майбутнім.
Які книжки посідають топові позиції: фентезі чи антиутопія?
Однозначно відповісти на це питання дуже складно. Зазвичай, читачі вибирають приблизно однакову кількість книжок обох жанрів. Твір має відповідати стану та настрою, він має зацікавити вас. Якщо ви втомилися від негативного контенту та постійного потоку поганих новин, то фентезі допоможе переключитися. У цих яскравих світах і безстрашних героях можна знайти промінь надії, знову повірити в краще, у те, що добро завжди перемагає зло. Якщо ви думаєте, що перечитали вже всю фентезі літературу, рекомендуємо звернути увагу на самвидав. Молоді автори публікують свої роботи без співпраці з видавництвами. Часто серед них можна відшукати справжні таланти!
Антиутопії цікавлять тих читачів, які легко занурюються навіть у найжорстокіші та найскладніші історії. Але навіть для них буває складно постійно читати твори в одному й тому ж жанрі. До того ж антиутопії досить обмежені канонами, лише іноді вони перетинаються з науковою фантастикою.
Сучасна література багата на величезну кількість жанрів, серед яких ви можете вибирати все що завгодно. І фентезі, і антиутопії можна зручно слухати у форматі аудіо або завантажити в електронному вигляді. Не варто гнатися за трендами на шкоду своїм інтересам. Пробуйте різне та не бійтеся експериментувати!