Сорсинг – це частина процесу рекрутингу. До того ж його найбільш важлива частина. Адже саме з сорсингу починається процес пошуку кандидатів. Сорсерами можуть стати рекрутери, які хочуть змінити напрямок своєї роботи, або цій професії можна навчитись практично з нуля. Інколи фахівці хочуть перекваліфікуватись у сорсера із суміжних спеціальностей. Для всіх цих випадків існує навчання сорсингу (https://www.evotalents.school/sourcing-upgrade/).
Відмінности сорсера та рекрутера
Сорсери займаються пошуком кандидатів начебто так само як і рекрутери. Але в цьому процесі багато відмінностей. Рекрутер виконує повний цикл роботи з кандидатами, від аналізу вакансії до підписання офферу та працевлаштування кандидата. Сорсери займаються технічною частиною самого процесу пошуку. Основне завдання сорсера – знайти контактні дані потенційних кандидатів. Далі роботу по спілкуванню з кандидатами та залученням їх до співпраці може виконувати рекрутер. Багато агенцій з рекрутингу мають у своєму штаті фахівців обох спеціальностей.
Сорсери у своїй роботі користуються методом «холодного» пошуку. Частина кандидатів мають роботу та навіть не планують її змінювати, але можуть проявити інтерес, якщо їм запропонувати щось цікаве. Запропонувати – то робота рекрутера. А ось знайти таких потенційних кандидатів – завдання для сорсера.
То в чому ж полягає робота сорсера? Подивимось на сорсинг IT кандидатів та на те, чим ці фахівці користуються у своїй роботі.
Що входить в сорсинг кандидатів?
1. Розробка та впровадження у роботу стратегії сорсингу. У своїй діяльності сорсер орієнтується на швидкість та результат. Йому потрібні інструменти та можливість автоматизувати процеси для досягнення цієї мети. Для цього розробляється стратегія сорсингу.
2. X-Ray пошук. Він працює як рентген, збирає інформацію яку не видно. Використовується, наприклад, для зовнішнього пошуку по сайту, якщо сам сайт не надає таких можливостей.
3. Булінг пошук. Це пошук за допомогою операторів AND, OR, NOT та інших. Якщо вправно навчитись ним користуватись, можна швидко відшукувати релевантну інформацію, а не занурюватись у гори непотрібних результатів.
4. Скрапінг (або скрейпінг). Це ще одне гарне вміння професіонала. Допомагає шукати всередині інтернет-сторінок, завантажуючи та аналізуючи їх вміст. Таким способом можна, наприклад, знайти електронну адресу кандидата, якої не видно на зовнішньому ресурсі.
5. Додатки та розширення для автоматизації процесу. В ручному режимі шукати та аналізувати великі обсяги інформації практично неможливо. Тому потрібно постійно використовувати потужності сучасних програм.
6. Штучний інтелект. Його можливості проходять тестування, але вже зараз це гарний помічник для сорсера.
Як ми можемо побачити, робота сорсера схожа на місію шпигуна, - шукати людей, які не хочуть, щоб їх знайшли. Це непроста робота, але результат того вартий.
Далеко не у всіх країнах спеціальності рекрутера та сорсера розділяють. Часто сам рекрутер виконує роботу сорсера. Або ж в його обов’язки входять елементи сорсингового пошуку. Це не найкращий варіант. По суті це дві різні професії, тому кожен повинен виконувати свою роботу.