Ця стаття для тих, хто тільки починає своє спортивне чи туристичне життя і ще не встиг придбати все необхідне. Багато хто сьогодні вирушає в довгі походи, використовуючи послуги компаній, які організовують походи та сходження для початківців по всьому світу. Таким чином, забезпечується безпека і не витрачається зайвий час та кошти на організацію.
У таких випадках пакування для походу, як правило, здійснюється за наданим списком одягу та спорядження. Деякі речі на перших поїздках має сенс орендувати, а інші варто придбати відразу. Перш за все, вам слід придбати трекінгове взуття та комбінезон. Майже в будь-якому списку спорядження для серйозного походу — куди б ви не збиралися — влітку чи взимку, буде пункт "термобілизна".
Що таке термобілизна?
Багатьох початківців туристів і альпіністів вводить в оману сама назва "термобілизна". Вони думають, що головна функція одягу з такою назвою — зберігати тепло. Народжуються міфи про те, що хороша термобілизна не боїться жодного морозу. Це не так. Дещо точніше відображає функціональність цього шару одягу інша назва — "функціональна білизна". Головна функція — відведення вологи від тіла. Тільки для білизни, призначеної для малорухливого проведення часу в холодних умовах, відведення вологи є допоміжною функцією, а зігрівання — основною. Це, перш за все, одяг для зимової риболовлі та полювання з засідки. Для активного туризму, альпінізму, подорожей та спорту саме відведення вологи від тіла є первинним завданням цього шару одягу.
Справа в тому, що піт, затримуючись біля тіла, призводить до підвищення вологості в одязі та значно збільшує тепловтрати організму. При сильному вітрі мокрий одяг додатково сприяє переохолодженню організму. Тому часто не потрібно надягати купу теплого одягу, щоб не замерзнути, достатньо надіти термобілизну та вітрозахист (якщо дме вітер).
Як працює термобілизна?
Внутрішня поверхня термобілизни максимально контактує зі шкірою та завдяки своїм властивостям ефективно та швидко поглинає виділену вологу. Тут немає ніякої особливої магії — щоб система почала працювати, між поверхнею тіла та внутрішнім шаром білизни повинен утворитися шар вологи, який буде прагнути до простору з меншою вологістю — назовні.
Важливо, щоб матеріал сам не поглинав вологу, а лише транспортував її назовні, інакше виникає ефект охолодження мокрим одягом, що вкрай небажано. Винятком є одяг з натуральної вовни, яка поглинає частину вологи всередині волокон, тоді як зовнішня частина волокна, що контактує з тілом, має гідрофобні властивості і практично не викликає ефекту неприємного охолодження.
Наступний етап роботи термобілизни — це випаровування вологи з зовнішнього шару матеріалу назовні — в повітря або в верхні шари одягу. Транспортування вологи з внутрішнього на зовнішній шар тканини відбувається головним чином завдяки так званому капілярному ефекту, відомому нам з уроків біології. А для того, щоб волога швидко випаровувалася, потрібна максимальна площа поверхні верхнього шару тканини, що досягається використанням інших волокон, ніж у внутрішньому шарі. "Пухка" структура матеріалу множить його площу поверхні, а отже, ефективність випаровування. Звісно, щоб казка стала реальністю, необхідно використовувати справжню термобілизну, а не замінники.
Чому термобілизна — це командний гравець?
Тепер нам цілком очевидно, що "термобілизна" насправді зігріває не більше, ніж будь-який інший одяг такої ж щільності та складу. Суперефект досягається не завдяки ізоляційним властивостям матеріалу, а завдяки його здатності залишати тіло сухим під час фізичних навантажень. Це означає, що чим більше ви рухаєтеся і (або) чим більш змінний графік вашої рухової активності (то стоїте, то інтенсивно рухаєтеся), тим кориснішою буде термобілизна. Вночі в спальному мішку вас гріє не так термобілизна, як сам спальний мішок і "ефект плацебо". Багатьом просто подобається відчуття облягання тіла.
У холодну погоду поверх першого шару надягаються інші, і правильний ефект сухого та теплого тіла можна досягти лише завдяки командній грі. Другий шар, при активному русі в холодну погоду, повинен легко пропускати вологу від тіла, не затримуючи (не поглинаючи) її. Найкраще з цим справляються матеріали типу флісу та софтшелу. Вони залишаються сухими, а значить, чудово зберігають тепло. Якщо ваш рух відбувається під дощем або вітром, вам потрібен ще один, третій, захисний шар одягу, надітий поверх перших двох. Бажано, щоб він був виготовлений з матеріалу з хорошою мембраною, яка матиме селективну проникність — дихати зсередини та не пропускати вітер і опади зовні. Чим вищі характеристики паропроникності мембрани, тим менше вологи, відведеної від тіла, буде накопичуватися на її внутрішній поверхні. Пам'ятайте ці прості принципи вибору одягу.
Чим відрізняється термобілизна від звичайної білизни?
Сьогодні неймовірна кількість виробників випускають "щось", що називають "термобілизною". Багато виробників не сильно задумуються про функціональність, часто просто імітуючи відомі бренди. Постачаючи споживачу товари сумнівної придатності, вони користуються тим, що, по суті, немає чіткого розмежування, що проводило б чітку лінію між "термобілизною" та просто "білизною". Якщо для вас важливі функціональність і безпека — є лише один працюючий рецепт "з гарантією" — купувати продукцію відомих виробників у надійних місцях. Чому ми рекомендуємо так робити? Розберемося детальніше.
Якість та довговічність: на що звернути увагу?
Якість та довговічність забезпечуються використанням правильних матеріалів та контролем якості. Не секрет, що переважна більшість продукції легкої промисловості зараз шиється в Азії, здебільшого в Китаї, і меншою мірою в інших не дуже розвинених країнах. "Китай" вже давно перестав бути синонімом неякісної продукції, всі знають, що "Китай буває різним". Білизна для активного носіння піддається дуже великим навантаженням, частим пранням. Різниця в терміні служби якісної та неякісної білизни може бути дуже значною, і початкова економія на вартості покупки з часом буде не такою очевидною. Ще важливіше, що при використанні неякісних матеріалів буде страждати функціональність, яка і робить покупку термобілизни осмисленим рішенням.
Які технології покращують термобілизну?
Відомі виробники проводять дослідження, поступово підвищуючи функціональність термобілизни. Технології шиття та плетіння тканин, структура волокон не стоять на місці. Звісно, в будь-якому випадку ви не застраховані від агресивного маркетингу рекламодавців, які часто прикрашають досягнення інженерів і видають бажане за дійсне, але все ж. Білизна стає кращою. З початку еволюції термобілизни її вчили так чи інакше:
- Бути максимально гіпоалергенною, забезпечуючи таким чином таку важливу для користувача безпеку.
- Витримувати велику кількість прань, практично без втрати функціональності та зовнішнього вигляду.
- Боротися з неприємними запахами поту, спричиненими розмноженням специфічних бактерій.
- Бути максимально еластичною, облягати навіть "складну" фігуру без порушення периферичного кровообігу (при правильному розмірі).
- Акумулювати та віддавати тепло тіла при необхідності (у деяких високотехнологічних моделях).
- Різнитися за структурою, плетінням і товщиною тканини в різних місцях, тобто бути зонованою, максимально анатомічною та ефективною.
- Активно відводити вологу від тіла, пропускати її через себе, але не поглинати.
Чому важлива безпека?
Більшість видів термобілизни для спортивних занять частково або повністю виготовлені з синтетичних матеріалів. Така термобілизна має максимальний контакт зі шкірою носія. Дуже важливо не провокувати алергічну реакцію шкіри, яка в складних умовах походу може перерости в набагато більші проблеми, ніж у місті. Також багато видів неякісної термобілизни постійно електризуються, що не покращує самопочуття та відчуття комфорту при її використанні.
З огляду на все це, добре подумайте, перш ніж купувати "економ-варіант" невідомого виробника, який на перший погляд "не гірший".
У цій статті ми розглянемо лише моделі, призначені для активного використання в походах, подорожах, сходженнях.
Які критерії вибору термобілизни?
На відміну від занять спортом у місті, використання термобілизни під час походів і подорожей часто пов'язане з необхідністю перебувати в ній тривалий час, іноді кілька днів. І чим складніший похід або сходження, тим імовірніше це. Більше того, протягом такого тривалого періоду характер вашої фізичної активності може значно змінюватися. Коли, наприклад, ви біжите гірський марафон, навантаження буде постійно високим, і головним завданням вашої білизни буде постійне відведення вологи та тепла від тіла. Під час добового сходження в горах ви будете або інтенсивно рухатися вгору з важким рюкзаком, або довго залишатися нерухомими під час відпочинку, очікування в черзі на перилах або ввечері на бівуаку. Також термобілизна часто використовується як базовий одяг для сну. Звісно, в таких умовах дуже щільна, надто агресивно вологовідвідна модель не буде найкращим варіантом. Також вам не підійде варіант для пасивного відпочинку, виготовлений з бавовни.
Який матеріал обрати для термобілизни?
Натуральна термобілизна
Незважаючи на відроджену моду на натуральні матеріали, слід одразу виключити при виборі моделі, виготовлені навіть частково з бавовни або подібних натуральних матеріалів. Можливо, найближчим часом сучасні технології призведуть до появи натуральних тканин, функціонально не поступаються синтетиці. Але на даний момент більшість натуральних матеріалів не підходять для виготовлення функціональної білизни для активного відпочинку та спорту. Головний недолік — такі матеріали добре та швидко вбирають вологу і дуже довго сохнуть.
Приємним винятком є вовна. Але не будь-яка, а лише тонкорунних овець, відомих як мериноси. Вовна мериносів є чудовою сировиною для спортивної білизни, яка за своїми властивостями багато в чому не поступається кращим синтетичним аналогам. Крім того, ця вовна після перших прань перестає викликати відчуття колючості, з яким асоціюється багато таких виробів. Вовняна білизна виграє у синтетики при використанні в холодних умовах, і трохи поступається в умовах максимальної пітливості, тому що вбирає до 36% вологи. Однак слід зазначити, що вона досить швидко сохне і, будучи мокрою, продовжує зігрівати та відводити зайву вологу, не створюючи того звичного "ефекту кондиціонера" для мокрої бавовни. Також білизна з тонкої вовни дивовижно добре веде себе при носінні в спеку. Це досягається, зокрема, тим, що вовняна термобілизна рідко сидить "в обліпку", як її синтетичні аналоги, вона менш щільно прилягає до тіла, тим самим забезпечуючи кращу циркуляцію повітря біля шкіри. Особливо вовну складно замінити при носінні протягом кількох днів — вона набагато краще зберігає свіжість і є повністю гіпоалергенною.
Основними недоліками вовняної термобілизни є її висока вартість та швидше зношування порівняно з синтетикою. Повільно сохне, вбирає вологу до 36% від ваги тканини, відповідно, при намоканні збільшується у вазі. Може також "сісти" при недбалому пранні. Може не підійти для веганів.
Синтетична термобілизна
На даний момент синтетична білизна є явним лідером на ринку outdoor. Синтетика практично не вбирає вологу (до 0,5% від ваги тканини), швидко сохне, довго носиться, слабо розтягується (змінює форму з часом) при носінні, не сідає, на відміну від вовни. Також є досить технологічні та водночас дуже недорогі моделі.
І все ж синтетика має недоліки. По-перше, є невелика кількість користувачів з дуже чутливою шкірою, для яких синтетика протипоказана. По-друге, синтетика дуже швидко втрачає свіжість, максимум до кінця дня носіння вона вже буде виділяти стійкий запах поту. Виробники постійно намагаються вирішити цю проблему, зокрема, включаючи в тканини срібні нитки, які мають антибактеріальний ефект, але це не вирішує проблему повністю, а лише трохи подовжує час без запаху, при цьому значно підвищуючи ціну. Просочення тканин іонами срібла або іншими антибактеріальними сполуками також є рішенням, яке не надто ефективне. Крім того, будь-яке просочення після кількох прань перестає працювати. Часто написи, що привертають вашу увагу до якогось антибактеріального ефекту — це більше маркетинг. Частково впоратися з проблемою допомагають санітарні дезодоранти, але будьте готові прати або терпіти запах, оскільки брати комплект білизни на кожен день навряд чи вам підійде.
Найпопулярнішим матеріалом для синтетичної білизни зараз є поліестер. Для кращої еластичності додається невелика кількість еластану або лайкри. Слід пам'ятати, що поліестер буває дуже різним — від високотехнологічних порожнистих волокон провідних виробників до низькосортного волокна сірих фірм. Яскравим прикладом високотехнологічного поліестеру є тканина coolmax, яка добре відводить вологу. Оснащена срібною ниткою, цей матеріал маркується як coolmax freshFX.
Комбіновані матеріали
Термобілизна, виготовлена частково з синтетики і частково з вовни мериносів, призначена для поєднання переваг обох матеріалів. На перший погляд, таке рішення виглядає як "золота середина", але не слід забувати, що, поєднуючи переваги, така тканина успадковує і недоліки обох типів матеріалів.
Тим не менш, виготовлена з 50% синтетики та 50% вовни, термобілизна виглядає як хороший універсальний варіант "на всі випадки життя" для походів. Адже хороший комплект функціональної білизни недешевий, і купувати кілька вузькоспеціалізованих комплектів для різних сезонів і типів подорожей для більшості туристів навряд чи має сенс.
Чи потрібна зонована та компресійна термобілизна?
Вибираючи білизну в інтернеті або в магазині спорядження, ми можемо побачити моделі, які виглядають так, ніби вони зійшли зі сторінок науково-фантастичного трилера про підкорення далекого космосу. У "легкому випадку" ми бачимо, що верх або низ не виглядає однорідним, а має потовщення та зміни текстури тканини в різних місцях, що відповідають різним частинам тіла. Це так звана "зонована" термобілизна. Таке рішення виглядає цілком розумно — адже різні частини тіла потіють і мерзнуть по-різному, і вимагають різної уваги. Наприклад, має сенс захистити коліна, лікті та плечі більш товстим шаром об'ємного матеріалу, а зону під пахвами та спину зробити максимально дихаючими.
У більш "серйозних" випадках термобілизна також має властивості компресійної білизни. Ці речі виглядають дійсно дивно — наприклад, чоловіча блуза розміру XL може на перший погляд виглядати як одяг для семирічної дитини. Така білизна при носінні на тілі облягає його як друга шкіра і не тільки відводить вологу, але й гасить мікровібрації м'язів, сприяючи кращій ефективності фізичної роботи. Однак таку білизну навряд чи можна рекомендувати для безперервного носіння, вона більше підходить для серйозних фізичних навантажень.
Що вибрати?
Як універсальну термобілизну для походів можна рекомендувати вироби відомих виробників, виготовлені повністю з синтетичних волокон або вовни мериносів. Також хорошим універсальним матеріалом є суміш вовни та синтетики. Якщо ви хочете зробити акцент на певних погодних умовах у своєму виборі, тоді слід врахувати деякі фактори.
Щільність — чим щільніша та товстіша білизна, тим більше вона розрахована на холодну погоду; чим тонша — тим краще вона буде "дихати" та утримувати тепло біля тіла, а значить, тим комфортніше ви будете почуватися в ній у спекотних умовах.
Облягання — прийнято вважати, що хороша термобілизна повинна облягати вас як друга шкіра. З точки зору "висушування" поверхні тіла від виділень поту це вірно. Але слід визнати, що ви не потієте постійно під час походу. Тримання білизни трохи вільнішою в місцях покращить циркуляцію повітря вздовж вашого тіла і може зробити вас більш комфортним у спекотну погоду. У холодну погоду щільно облягаюча білизна також необхідна лише при значному фізичному зусиллі, що викликає рясне потовиділення.
Матеріал — важливий при розстановці акцентів. У умовах високої вологості та серйозних фізичних навантажень краще працюватиме синтетика. Вам також краще вибирати синтетичну щільно облягаючу білизну, якщо у вас висока продукція поту. Якщо ваша рухова активність ближча до помірної, можете звернути увагу на вовну або змішаний склад, і білизна може бути трохи вільнішою. Також слід зазначити, що вовняна білизна в принципі не забезпечує такого високого рівня облягання, як синтетика.
Подивитися в бік компресійної термобілизни варто справжнім спортсменам, які зможуть реалізувати весь її потенціал та високу вартість. Слід знати, що таку білизну не слід носити, не знімаючи, надто довго, не рекомендується спати в ній.
Висновок
Якщо ви новачок у виборі спортивного одягу, слід заручитися допомогою більш досвідчених знайомих та продавця-консультанта в магазині. Чим більше спортивне використання білизни у вас буде, тим щільніше вона повинна облягати вас. Важливо не перестаратися! Вовняна білизна при примірці та першому носінні може трохи поколювати, але не варто турбуватися — після перших прань білизна стане м'якою і перестане вас турбувати. Як білизну для дуже холодних умов, крім вовни, можна рекомендувати комплекти з мікрофлісу або термолайту. Надто товста, щільна термобілизна не буде універсальною, і вам доведеться використовувати щось інше влітку.
Білизну потрібно буде прати після кожного носіння. Це дуже делікатний процес. Запасіться або спеціальним рідким миючим засобом, або делікатним якісним універсальним рідким порошком. Прати вручну в прохолодній воді або в машині на делікатному режимі з мінімальним віджимом. Ознайомтеся з піктограмою догляду. Зазвичай на термобілизні немає звичних ярликів, але вся інформація надрукована на внутрішній стороні пояса. Білизну не можна відбілювати або прасувати, і не можна доглядати з хлором!
Пам'ятайте, що у світі ще не створено ідеального одягу — і білизна та мембранні матеріали не є панацеєю і не гарантують абсолютного комфорту, а лише наближають до нього настільки, наскільки це можливо розробникам. Також пам'ятайте, що те, що працює для інших, не обов'язково буде так само добре працювати для вас. Ні продавець, ні "компетентний" знайомий не зможуть оцінити комфорт одягу краще за вас, тому прислухайтеся не тільки до думки більш досвідчених людей, але й до власних відчуттів!