Відпочинок на Азовському морі: що буде з цінами у 2022 році – експерти
Минулого літа більшість курортів, розташованих на узбережжі Азовського моря в Україні, суттєво недорахувалися відпочивальників. І головним винуватцем цієї проблеми стали медузи, які атакували прибережні води в районі багатьох рекреацій, у тому числі найпопулярніших – Арабатської Стрілки з Генічеськом, Кирилівки та Бердянська. Але незважаючи на це, ціни на відпочинок знижувалися вкрай неохоче, зводячи нанівець можливість збалансувати попит фактором вартості. В очікуванні наступного сезону експерти озвучили нові прогнози щодо цін на популярних рекреаційних зонах у 2022 році. Про це повідомля 44.ua із посиланням на Інтерфакс-Україна.
Курортний сезон-2021 на азовському узбережжі проходив у вельми незвичних для учасників ринку умовах.
Спочатку понад місяць літо дивувало нетиповою для приморських регіонів України погодою з проливними дощами та досить низькою температурою повітря, а на зміну негоді прийшли комарі та медузи, які стали головними винуватцями невдалого сезону. Практично одночасно естафету підхопили «сонечка» з «морськими блохами», та Обленерго з постійними перебоями в електропостачанні.
Додали негативу ще й дискредитуючі повідомлення у жовтих мас-медіа, у яких факти найчастіше подавалися у спотвореній чи сильно перебільшеній формі. Основне їхнє посилання було «в Україні робити нічого — їдьте за кордон». Мабуть, деякі туроператори за час пандемії виявилися настільки виснажені фінансово, що почали зловживати канібалізмом ринку внутрішнього туризму заради власного виживання.
Тому зовсім не дивно, що туристичний потік за популярними українськими напрямками явно знизився, і основну частину відпочивальників склали ті, хто забронював відпочинок ще взимку чи напровесні.
При цьому сьогодні ніхто не береться прогнозувати, як буде розвиватися справа з медузами і навіть комарами наступного сезону. Фахівцям у сфері екології моря зробити це дуже складно, оскільки фундаментальних досліджень у цьому напрямі не проводилося вже понад 10 років. А проблема комарів знову може стати ребром у разі тривалих опадів, навіть якщо буде здійснено професійне оброблення дезінсекторами. При цьому боротьба з медузами потребує НДДКР та ґрунтовних наукових досліджень, поєднаних зі значними фінансовими та організаційними вкладеннями, а також великої кількості часу, який гратиме не на користь виживанню регіонального турбізнесу. Принаймні вже всім зрозуміло, що одними протимедузними сітками проблема точно не вирішиться.
В умовах зниженої привабливості вітчизняних курортів з одного боку та тимчасового здешевлення популярного зарубіжжя – з іншого, вже до кінця минулого літа на азовських рекреаціях очікувалося зниження цін. Але місцеві власники туристичного житла не поспішали цього робити, а коли все ж таки зрозуміли, що інакше туриста привабити не вийде – було вже запізно, і на море не хотілося їхати нікому і ні за якими цінами. Практично марною була навіть масована реклама на топових ресурсах та Букінгу.
Але для багатьох здивувало, що в даний час азовські готельєри теж висловлюють неготовність істотно змінювати цінову політику в бік зниження, обґрунтовуючи це, в першу чергу, економічними факторами, а також вкрай невеликою тривалістю сезону (наприклад, в 2021 фактично сезон тривав близько 30 днів). За їхніми словами, податкові платежі, які щорічно зростають, комунальні тарифи та мінімальні зарплати не лише не дозволяють їм знизити ціни на відпочинок, але проблемою є навіть утримання їх на рівні минулого року.
"На сьогоднішній день більшість опитаних нами власників баз відпочинку в Приазовському регіоні поки що утримується від зниження цін або включення додаткових послуг (наприклад, харчування в тому чи іншому вигляді) в ціну минулого року. Основна аргументація проста - електроенергія дорожчає, податки на землю та нерухомість кратно зросли, мінімальна зарплата та податки з неї зростають, продукти дорожчають, а запровадження РРО очікувано призведе до адміністративних витрат і штрафів тощо. У цих умовах, за словами власників, складно зберегти навіть ціну-2021 року без втрати якості обслуговування та зменшення набору послуг, які надаються. Але йдеться в основному про великі і популярні готелі, які цього року найменше постраждали від кризи», - розповіла про ситуацію з цінами головний редактор профільного видання azov.zp.ua Юлія Ангеловська.
Причому для частини бізнесу, яка не має накопиченої фінансової подушки, зниження цін у таких непростих економічних та природних умовах може обернутися справжнім крахом.
<«Невдалим минулий сезон для азовських курортів виявився не лише через медузи– свою роль відіграли й інші фактори. Зокрема, суттєве зростання вартості оренди землі, збільшення мінімальної зарплати, що тягне за собою підвищення одразу кількох податкових платежів, зростання тарифів на електроенергію та газ, а також обов'язкове використання з наступного року реєстратора розрахункових операцій для ФОП. Все це саме по собі здатне поставити туристичний бізнес у скрутне становище, а медузи лише посилили його, і в найближчому майбутньому ситуація навряд чи зміниться. Що буде з готелями у 2022 році, і скільки з них зможуть пережити майбутній сезон, передбачити дуже важко. Єдине, що відомо напевно, це те, що за збереження торішніх цін на вітчизняних курортах відпочивальники сюди просто не поїдуть. Принаймні більшість із них. А прибуток готелю залежить не від вартості номера, як вважають багато власників готельного бізнесу, а в першу чергу від його завантаження. Отже бізнес все ж таки змушений буде знижувати ціни, нехай навіть при цьому доведеться якийсь час працювати з нульовою рентабельністю. Але, звісно, для ринку загалом це матиме негативні наслідки», - пояснює редактор інтернет-видання arabat.com.ua Юлія Васильєва .
Водночас, в одному думка туристичних експертів сходиться: якщо ситуація з медузами та комарами повториться, а ціни не знизяться, багато туристів просто відмовляться від відпочинку на улюблених курортах і шукатимуть альтернативи.
«Ймовірно, азовським курортам з медузами частина відпочивальників віддасть перевагу «чистим» зарубіжним курортам, наприклад, тим самим Туреччині, Єгипту, Болгарії, Греції, які стали значно доступнішими за час коронавірусної пандемії і поки що утримують порівняно невисокі ціни. З іншого боку, на Азовському морі є ряд особливо розкручених і досить бюджетних рекреацій, яких проблема медуз практично обійшла стороною або торкнулася меншою мірою. Це, наприклад, запорізький Приморськ, який через розу вітрів медузи практично обходять стороною, курорти Донецької області - Урзуф, море в районі якого опріснене річкою Зелена, а також Мелекіне та Білосарайська коса, які знаходяться на березі порівняно прісної Таганрозької затоки, в яку впадає річка Дон. Тому, незважаючи на відсутність розвиненої курортної та розважальної інфраструктури, а також скромніший у своєму розмаїтті номерний фонд у порівнянні з головною азовською трійцею, вже наступного сезону ці маловідомі курорти можуть набути більшої популярності», - припускає головний редактор туристичного медіа-проєкту primorsk.ua Євген Смєльчаков.
Тому, найімовірніше, для залучення туристів «великій трійці» курортів Азовського моря все ж таки доведеться опускати ціни. А якщо ціни знизяться в одному регіоні, вони потягнуть униз і всіх сусідів.
Зокрема представники служб бронювання вважають, що відпочинок тут може подешевшати в середньому на 20-30%. Тільки станеться це, на їхню думку, вже протягом активного сезону, коли більшість власників курортного житла прийде до думки, що за звичними цінами завантажити номерний фонд не вийде. Так оцінив ситуацію Олександр Мостовий у коментарі виданню Маріуполь.Сіті.
Одним словом, на думку експертів, є всі шанси зниження цін на відпочинок на всіх популярних курортах Азовського моря в 2022 році. І, швидше за все, це станеться на початку літа.
У той же час менш відомі курорти, такі як Приморськ, Урзуф, Мелекіне та Білосарайська коса, яким з різних причин багато в чому вдалося уникнути критичної ситуації з медузами, можуть вирости у попиті і значно скоригувати цінники у бік підвищення.
Нагадаємо, що список найбільш затребуваних азовських курортів вже не один рік очолюють Кирилівка та Бердянськ, розташовані в Запорізькій області, а також Генічеськ з Арабатською Стрілкою – в Херсонській. Завдяки поєднанню природних умов, розвиненій інфраструктурі, різноманітності розваг для відпочивальників різного віку, а також житла під різні запити, кожна з цих рекреацій в останні роки приймала понад мільйон туристів за сезон.