Світовий банк підтримає малий бізнес в Україні
Про нову програму фінансової підтримки від Світового банку
Світовий банк повідомляє, що розпочинає в Україні нову програму підтримки малого і середнього бізнесу на 593 млн доларів — Програму стійкого, інклюзивного та сталого підприємництва (RISE).
Як пояснює економіст Олег Устенко, 150-200 млн доларів Україні безпосередньо передасть Світовий банк. Решта грошей йдуть від уряду Японії — через Світовий банк. Договір на цю програму підписано з українським Міністерством фінансів. До того ж надані кошти є кредитними, а не грантовими, підкреслює Устенко.
Світовий банк очікує, що згадана програма фінансування допоможе відкрити в Україні щонайменше 20 тис. малих підприємств. Це має створити додаткових 40 тис. робочих місць.
«У Світовому банку вважають, що за цією програмою підтримка буде йти скрізь, по всіх галузях економіки. Але концентрація буде на сільському господарстві, аграрному секторі. Буде додатково велика концентрація на малих підприємствах в зеленій енергетиці — щоб забезпечувати альтернативне постачання електроенергії. Ну і, як я розумію, все, що стосується сектору сервісу, сектору послуг, буде мінімально охоплено», — каже економіст.
Також частина коштів, каже Устенко, використають на покращення умов для ведення малого підприємництва. Тобто йдеться про усунення адміністративних бар’єрів, з якими можуть стикатися бізнеси.
Окрім того, економіст пояснює, що кошти почнуть надходити до державного бюджету з 1 січня 2025 року. Використання коштів буде контролювати Світовий банк. Тобто це не буде додаткова робота для Міністерства фінансів, вважає експерт.
Як отримати додаткові кошти від Світового банку
Програма RISE передбачає збільшення фінансування, залежно від отриманих результатів.
Олег Устенко пояснює, що Світовий банк першочергово звертатиме увагу на кількість створених підприємств та робочих місць. Якщо вдасться відкрити близько 20 тис. нових бізнесів, то можна буде розраховувати на додаткові кошти. Якщо відкриється менше, то ні.
На думку економіста, від Світового банку можна буде отримати ще близько 200 млн доларів, але для цього треба відкрити 25-27 тис. підприємств.
Тоді виникає питання: чи є ризик фіктивного збільшення підприємств, коли бізнеси відкриваються лише на папері? На думку Олега Устенка, у цьому немає сенсу, адже розподілення коштів регулює безпосередньо Світовий банк. І гроші, які Україна отримає за програмою RISE, можна спрямувати лише на розвиток малого або середнього підприємництва.Повідомляє hromadske.radi