
Врятуватися мобілізацією: як судді, обвинувачені у корупції чи держзраді, мобілізуються до ЗСУ
Судді, яких обвинувачують у корупції знайшли спосіб уникати відповідальності. Вони мобілізуються, використовуючи положення закону, щоб зупинити свої справи.
Про це у колонці на УП пише голова ВО "Автомайдан" Катерина Бутко, передає Цензор.НЕТ.
Згідно з положеннями КПК України суд зупиняє розгляд справи, якщо обвинувачений мобілізується до війська. Слухання продовжують лише після його звільнення зі служби. Водночас строки давності для притягнення до відповідальності не зупиняються, що дозволяє уникнути потенційного покарання, зазначила вона.
За даними ЗМІ, майже 11 тис. кримінальних справ в Україні зупинили у зв'язку із мобілізацією обвинувачених. Офіційної статистики Державна судова адміністрація України не веде.
"Автомайдан" з'ясував, що за два роки проблема загострилася, є чимало випадків, коли судді, ймовірно, використовують мобілізацію для затягування справ і уникнення відповідальності.
Так, Бутко навела приклади таких кейсів:
Суддя Дзержинського райсуду Харкова Сергій Лазюк

Обвинувачені у корупції судді мобілізуються до Сил оборони
Його обвинувачують у двох епізодах: отриманні $500 за заочне рішення у справі про усунення перешкод у користуванні квартирою та вимаганні 75 тисяч грн за стягнення позики у півмільйона гривень. У серпні 2022 року ВАКС визнав його винним та призначив 7 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Адвокати судді подали апеляцію, а ще через рік сам Лазюк мобілізувався до війська. За даними майнової декларації, суддя обіймає посаду головного сержанта-командира міномета. Апеляційна палата ВАКС за клопотанням захисників зупинила провадження.
Строки давності у цій справі спливають вже наступного року.
Ексголова Баришівського райсуду Київської області Олександр Лисюк

Обвинувачені у корупції судді мобілізуються до Сил оборони
Його звинувачують у проханні та одержанні $2,5 тисяч за "потрібні" рішення у цивільній справі про стягнення 1,3 млн грн. Також його звинувачують у вимаганні 500 тисяч грн за ухвалення рішення в іншій справі – про стягнення 11 млн грн.
У березні 2023 року ВАКС призначив Лисюку 8,5 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Після вироку захист подав апеляцію, а сам Лисюк у жовтні 2023 року мобілізувався до лав одного із підрозділів Державної прикордонної служби на посаду офіцера відділу управління безпілотниками.
Прокурор заперечував проти задоволення клопотання захисника, вказуючи, що обвинувачений має можливість брати участь у розгляді апеляції. Водночас командування військової частини повідомило суд, що це залежатиме від службових завдань Лазюка. Апеляційна палата ВАКС же вирішила зупинити провадження до звільнення Лисюка з військової служби. Строк давності у цій справі сплине тільки у 2032 році, йдеться в матеріалі.
Суддя Приморського райсуду Одеси Ілля Лонський

Обвинувачені у корупції судді мобілізуються до Сил оборони
За версією обвинувачення, у 2023 суддя був залучений у корупційній схемі й сприяв отриманню позитивного рішення у справі про керування військовим авто у стані сп'яніння. Він мав допомогти своєму товаришу-адвокату Євгену Берестовому вплинути на суддю Анжеліку Русєву. Хабар у $2 тисяч вони разом з адвокатом нібито розділили між собою.
"У травні 2024 Лонський мобілізувався на посаду "оператора РЕБ з БПЛА". Захист обвинуваченого подав клопотання про зупинення провадження. Прокурор виступав проти зупинення розгляду і заявив, що у справі невеликий об'єм доказів, тож їх можна заслухати за кілька засідань (зокрема, обшуки – 2 години, негласні слідчі дії – 2 години та допит свідків – 2 години). Суд надіслав запит до Генштабу щодо можливості у Лонського брати участь у засіданнях. У відповідь на запит з військової частини надійшла довідка про те, що Лонський перебуває у польових умовах і не може брати участь у засіданнях у режимі відеоконференції. У результаті ВАКС зупинив провадження", - пише Бутко.
Наразі суддя Лонський відсторонений від здійснення правосуддя.
Суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Лалі Новік

Обвинувачені у корупції судді мобілізуються до Сил оборони
Її обвинувачують в отриманні хабаря у $2,5 тисячі за ухвалення рішення в інтересах фізичної особи у цивільній справі.
У першій інстанції, фактично уже перед самим вироком, захист подав клопотання про зупинення справи, оскільки суддя Новік планувала мобілізувати у званні "солдат" на військову службу і в день вироку вже була в ТЦК. Однак суд у задоволенні клопотання відмовив і в результаті ухвалив обвинувальний вирок. Судді Новік призначили 5 років ув’язнення з конфіскацією автомобіля та земельної ділянки, а наступного дня вона вже мобілізувалася.
У результаті Апеляційна палата ВАКС все ж зупинила провадження.
Суддя Київського районного суду Одеси Людмила Салтан

Обвинувачені у корупції судді мобілізуються до Сил оборони
Обвинувачують в отриманні $4 тисяч доларів за ухвалення рішення у справі про стягнення $14,2 тисячі та 15 тисяч грн боргу.
Від затримання судді до скерування обвинувального акту до суду пройшло лише 3 місяці. Однак уже після того, як дослідили усі докази та допитали свідків, захисник Салтан подав клопотання про зупинення провадження у зв’язку із її мобілізацією на посаду матроса резерву запасної роти.
Суд звернувся до Міністерства оборони України, Головного управління Військової служби правопорядку та командира військової частини, де проходить службу Салтан, щоб з’ясувати, чи може вона брати участь у судових засіданнях. З отриманих відповідей стало зрозуміло, що вона може користуватися мобільним та інтернетом і вільно пересувається по Одесі.
У січні 2025 року Салтан притягнули до відповідальності за появу на території військової частини у стані сп’яніння: вона мала нестійку ходу, почервоніння очей та обличчя, нечітку мову, від неї пахло алкоголем. Суд оштрафував її на 17 тисяч грн, пише Бутко.
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Володимир Сердинський

Обвинувачені у корупції судді мобілізуються до Сил оборони
У 2023 році був викритий на отриманні хабаря в розмірі $4 тисяч за ухвалення потрібного рішення. Також він отримав підозру у ще одній справі про підробку документів.
Кримінальне провадження щодо нього ВАКС зупинив у січні 2025 року через мобілізацію. На запит суду військова частина, де служить Сердинський, повідомила, що він проходить службу на посаді стрільця-помічника гранатометника стрілецького відділення стрілецької роти, а його участь в судових засіданнях, у тому числі й в режимі відеоконференції, неможлива через місце дислокації підрозділу.
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Валентин Заверюха

Обвинувачені у корупції судді мобілізуються до Сил оборони
"За даними НАБУ, суддя Заверюха, разом із ще двома суддями Боярським та Савицьким, за неправомірну вигоду, у тому числі шляхом незаконного втручання в роботу автоматизованої системи діловодства суду, ухвалювали незаконні рішення про місце проживання дитини з батьком, чим допомагали чоловікам уникнути мобілізації. Справу розглядали за скаргою Національного антикорупційного бюро.
Суддя Заверюха разом зі своїм адвокатом намагалися затягнути розгляд скарги у ВРП. Наполягали, що розгляд треба зупинити, оскільки Заверюха служить у Силах Оборони України. А після того, як клопотання відхилили, вони почали заявляти відводи усім членам Дисциплінарної палати. Очікувано, жоден із них не задовольнили. Адвокат заявив, що ВРП нібито "перешкоджає реалізації прав" сторони захисту. Палата все ж розглянула справу та ухвалила рішення. Заверюха може його оскаржити. Допоки не ухвалять кінцеве рішення, суддя відсторонений від здійснення правосуддя", - йдеться в матеріалі.
"Мобілізація не має ставати інструментом для уникнення відповідальності. Коли судді, звинувачені в корупції, ховаються в армії від потенційного покарання, це не лише спотворює саму суть військової служби, але й підриває довіру до судової системи. Кожен день, який ці служителі Феміди "відслужують" у війську, наближає їх до моменту, коли термін притягнення до відповідальності мине, і вони зможуть повернутися до своїх крісел безкарно", - наголосила Бутко.
За її словами, потрібно внести зміни до законодавства і зупиняти перебіг строків давності у таких справах. Тоді зловживання мобілізацією втратило б свій сенс.
Джерело: censor.net